Ipari ragasztó - az innovatív rögzítési alapanyag
Ragasztóanyagnak nevezünk minden olyan nem fémes anyagot, amely két különálló elem egyik vagy mindkét felületére felhelyezhető, hogy szorosan összekösse őket.
A ragasztók használata számos előnyt kínál a hagyományos technikákkal szemben, mint például: a varrással, a mechanikus rögzítéssel vagy a hőkötéssel. Az előnyök között említhetjük azt, hogy bizonyos helyzetekben sokkal kényelmesebb és praktikusabb az ipari ragasztót választani, hiszen könnyen kezelhető, illetve szinte bármilyen két anyagot össze lehet vele szorosan kötni.
S a tervezőknek sem kell ebben az esetben kigondolniuk az összekötő elemek stílusát sem, mert az ipari ragasztóval nem lesz szükség külön összekötő elemekre. Nem utolsó sorban pedig a ragasztóval történő összeillesztés segíti a súlypontok elosztását, így biztonságosabb lesz az eredmény. Nem meglepő ezek után, hogy az elmúlt években egyre népszerűbb lett ez a rögzítési módszer.
Természetesen semmi sem tökéletes, így az ipari ragasztónak is vannak hátrányai, hiszen magas hőmérsékleten már gondok lehetnek, hiszen ha eléri a külső hőmérséklet a ragasztó olvadási pontját, akkor feloldódhat. Ezeket is természetesen folyamatosan tesztelik és fejlesztik a tudósok, így egyre valószínűbb, hogy erre a hőmérséklet problémára is hamarosan találnak megoldást a szakemberek.
A ragasztók természetes módon vagy szintetikusan is előállíthatóak. A mai ragasztó elődjét körülbelül 200.000 évvel ezelőtt találták, s azt vélik róla a régészek, hogy a neandervölgyiek a nyírfa kéreg száraz desztillációjából kitermelt kátrányt használtak ragasztóként a kőeszközök és a fa fogantyúk közé rögzítőnek.
Azóta bizony sok év telt el, mely során a múlt század volt a legkiemelkedőbb előrehaladás, hiszen megjelentek a szintetikus ragasztók is, melyeket mind a mai napig fejlesztik és kutatják a szakértők, hogy a lehető legoptimálisabb hatást és használatot tudjanak elérni.
S nemcsak az iparban, de otthoni használatra is egyre több ipari ragasztó kapható már, hiszen a különféle hobbi projektekhez gyakran van szükség sokoldalú és könnyen használható rögzítőszerre textilekhez, üveghez, fához, vagy műanyaghoz.